Całodobowe Centrum Help–Desk e-Zefir dla podmiotów zewnętrznych

Dane kontaktowe:

 • Nr. telefonu infolinii:33–483–20–55
 • Nr. faksu:33–483–20–55
 • Adres e-mail:e-zefir@helpdesk.mofnet.gov.pl
 • Adres:

  Izba Celna w Katowicach,
  Wydział Wsparcia Systemów Centralnych HELP DESK,
  ul. Bielska 47a, 43-400 Cieszyn.

Przed zadaniem pytania do Help-Desku prosimy o zapoznanie się z „FAQ”

Moduł Komunikacji Elektronicznej Systemu ZEFIR z Podatnikami — e-Zefir

Aktualności, informacje …

Witamy

Witamy na stronie systemu e-Zefir pozwalającego komunikować się podatnikom podatku akcyzowego i podatku od gier z Urzędem Celnym drogą elektroniczną za pomocą Internetu.

Informacje o systemie e-Zefir:

System e-Zefir dostępny jest dla podatników od dnia 01.10.2011 r., wszelkie aktualności o systemie i zmianach zachodzących w jego funkcjonowaniu będą dostępne na tym serwisie informacyjnym. Pytania odnośnie systemu prosimy kierować do Help-Desku.

Dostępność systemu, komunikaty:

30.09.2014 - 10:00
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że w związku z aktualizacją platformy e-Deklaracji w Ministerstwie Finansów, która bezpośrednio współpracuje z modułem e-Zefir w dniu jutrzejszym tj. 01.10.2014 mogą pojawić się utrudnienia oraz opóźnienia w przesyłaniu deklaracji do wszystkich Izb Celnych (do Urzędów oraz Oddziałów do których zostały przesłane deklaracje).
Przepraszamy za zaistniałe utrudnienia.

Komunikaty dla Przedsiębiorców / Podatników:

27.03.2014
Uwaga! Informacje w zakresie sprawdzenia płatności podatku akcyzowego od samochodu osobowego wg numerów VIN są kompletne począwszy od 1 stycznia 2014 r. Natomiast dane dotyczące zapłaty akcyzy za lata minione są systematycznie uzupełniane.
Więcej informacji dot. reguł sprawdzania zapłaty podatku akcyzowego na stronie e-Zefir znajduje się w broszurze informacyjnej - Broszura informacyjna.

27.03.2014
Szanowni Państwo,
Mamy przyjemność poinformować Państwa o nowej wersji aplikacji Sofa w wersji 1.1.3 (moduł od deklaracji AKC-WW, AKC-WG, AKC-EN, Opłaty paliwowej, P-KOP oraz deklaracji od podatku od gier).
Do pobrania ze strony https://e-clo.pl/ZEFIR/eZefir/doc/app/Sofa_Setup_BETA_v.1.1.3.zip
(Przed zainstalowaniem nowszej wersji proszę o odinstalowanie wcześniej zainstalowanych wersji)

Co nowego?
- zostały poprawione słowniki wyrobów akcyzowych oraz sposób ich przetwarzania przez aplikację,
- zostały poprawione wydruki wszystkich formularzy,
- został poprawiony mechanizm czytania komunikatów z systemu e-Zefir (mowa o komunikacie INFO i Rejection)
- oraz został poprawiony formularz Opłaty paliwowej.

W przypadku zauważonych przez Państwa niedoskonałości w działaniu proszę o zgłoszenie ich w e-mailu zwrotnym na adres: izfw@kra.mofnet.gov.pl

29.01.2014
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, iż w dniu 27 stycznia 2014 roku udostępniona została nowa wersja Systemu Obsługi Formularzy Akcyzowych, Gier i Kopalin „Sofa”.
Aplikacja Sofa umożliwia wygenerowanie deklaracji zgodnych z nowymi schematami/specyfikacjami systemu e-Zefir i jest dostępna pod następującymi adresami:

- Moduł Sofa v.1.1.2 (Deklaracje AKC-WW, AKC-WG, AKC-EN): https://e-clo.pl/ZEFIR/eZefir/doc/app/Sofa_Setup_BETA_v.1.1.2.zip
- Moduł AKC-4 (z uwzględnieniem AKC-4/L i wszystkich załączników): https://e-clo.pl/ZEFIR/eZefir/doc/app/AKC4.zip
- Moduł INF: https://e-clo.pl/ZEFIR/eZefir/doc/app/INF.zip
- Moduł AKC-U: https://e-clo.pl/ZEFIR/eZefir/doc/app/AKCU.zip
- Moduł ZPNW: https://e-clo.pl/ZEFIR/eZefir/doc/app/ZPNW.zip

W związku z powyższym osoby fizyczne wypełniające deklaracje: AKC-WW, AKC-WG, AKC-EN, AKC-4, INF, AKC-U, ZPNW mogą skorzystać z funkcjonalności systemu e-Zefir i opatrzyć deklarację informacją autoryzującą (wykorzystując dane o przychodzie ze swojego zeznania rocznego za 2012 r.).
Zainteresowanych Przedsiębiorców/Podatników prosimy o kontakt za pomocą poczty elektronicznej pod adresem e-mail IZFW@kra.mofnet.gov.pl
Wszelkie uwagi dot. funkcjonowania w/w aplikacji prosimy przekazywać na adres:IZFW@kra.mofnet.gov.pl

30.12.2013
Szanowni Państwo,
W związku z przygotowaniem ułatwień dla podatników polegających na możliwości składania deklaracji dla podatku akcyzowego w formie elektronicznej przy wykorzystaniu danych autoryzujących poprzez przychód z zeznania rocznego, tak jak przy składaniu zeznań rocznych np. PIT-37, informujemy, iż od dnia 1 stycznia 2014 r. podatnik będący osobą fizyczną będzie mógł złożyć w formie elektronicznej deklaracje akcyzowe tj. AKC-U, AKC-EN, AKC-ST/STn, AKC-P, AKC-PA, AKC-WG, AKC-WW, AKC-4/4zo, INF-A, INF-B, INF-C, INF-D, INF-F, INF-I, INF-J, INF-K oraz ZPNW bez posiadania certyfikatu podpisu elektronicznego kwalifikowanego.Przekazujemy Newsletter dotyczący ułatwień dla podatników, które będą wdrożone od dnia 1 stycznia 2014 r. oraz instrukcję z zasadami składania deklaracji.
- Newsletter
- Instrukcja składania deklaracji bez podpisu

30.12.2013
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, iż z uwagi na możliwość z dniem 1 stycznia 2014r. składania przez podatników, będących osobami fizycznymi, deklaracji dla podatku akcyzowego w formie elektronicznej przy wykorzystaniu danych autoryzujących poprzez przychód z zeznania rocznego oraz zmiany prawne w zakresie deklaracji AKC-WW, zespół ZEFIR z Izby Celnej w Krakowie podjął prace w zakresie dostosowania Systemu Obsługi Formularzy Akcyzowych, Gier i Kopalin „Sofa” obsługi w/w funkcjonalności.

Na dzień 1 stycznia 2014r. przewidziana jest aktualizacja umożliwiająca:
- złożenie deklaracji AKC-WW – miesięcznych i kwartalnych. Aplikacja będzie dostępna pod adresem: https://e-clo.pl/ZEFIR/eZefir/doc/app/Sofa_Setup_BETA_v.1.1.0.zip
- złożenie przez osoby fizyczne deklaracji AKC-U opatrzonej podpisem niekwalifikowanym (wykorzystując dane o przychodzie ze swojego zeznania rocznego za 2012 r., lub dane o przychodach sprzed dwóch lat).
Aplikacja będzie dostępna pod adresem: https://e-clo.pl/ZEFIR/eZefir/doc/app/AKCU.zip

Na przełomie miesiąca styczeń/luty 2014r. przewidziana jest aktualizacja aplikacji „Sofa” o kolejne deklaracje:
- Obsługa deklaracji AKC-WG,
- Obsługa załącznika AKC-4/L do deklaracji AKC-4,
- Możliwość składania deklaracji opatrzonej podpisem niekwalifikowanym: AKC-4, AKC-WW, INF, AKC-EN, ZPNW, AKC-WG.

Zainteresowanych Przedsiębiorców/Podatników prosimy o kontakt za pomocą poczty elektronicznej pod adresem e-mail IZFW@kra.mofnet.gov.pl
Wszelkie uwagi dot. funkcjonowania w/w aplikacji prosimy przekazywać na adres:IZFW@kra.mofnet.gov.pl

04.07.2013
Komunikat dla przedsiębiorców korzystających z modułu e-Zefir dot. udostępnienia w aplikacji Sofa nowych funkcjonalności oraz udostepnienia wizualizatora deklaracji eZefirView.
Pełna treść komunikatu z informacją o zmianach oraz wizualizator deklaracji eZefirView wraz z instrukcją użytkownika znajduje sie do pobrania: Wizualizator oraz instrukcję użytkownika można również pobrać ze strony portalu: Do pobrania → Dokumentacje.

04.12.2012
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że dostępna jest do pobrania wersja demonstracyjna aplikacji: „SOFA Demo - System Obsługi Formularzy Akcyzowych, Gier i Kopalin” oraz dokument: „System Obsługi Formularzy Akcyzowych, Gier i Kopalin – instrukcja dla użytkownika” wersja 1.03.
Wersja demonstracyjna zezwala na zobrazowanie funkcjonowania aplikacji, zawiera zasady walidacji pól, zablokowane natomiast zostały pozostałe funkcjonalności (możliwość wygenerowania pliku XML, możliwość zapisywania i otwierania zapisanych wcześniej deklaracji).
Osoby zainteresowane wykorzystaniem pełnej wersji aplikacji „SOFA” prosimy o kontakt e-mail na adres: izfw@kra.mofnet.gov.pl. W wiadomości proszę podać:
- nazwę firmy,
- rodzaj składanych deklaracji,
- dane kontaktowe.
Aplikację SOFA oraz podręcznik użytkownika można pobrać ze strony portalu: Do pobrania → Dokumentacje.

Informacje o zmianach:

19.02.2014
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że dostępne są do pobrania wraz z dokumentacją zaktualizowane wersje specyfikacji XML dla podmiotów w zakresie elektronicznej obsługi deklaracji dla podatku akcyzowego.
  Specyfikacje XML:
  1. AKCBASE-XML-SPEC_v3r3_20140204 - Specyfikacja bazowa dla obsługi deklaracji akcyzowych, od gier oraz wydobycia kopalin,
  2. AKCWG-XML-SPEC_v2r0_20140204 - Specyfikacja AKCWG dla obsługi deklaracji dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów gazowych,
Zawsze aktualne wersje specyfikacji wraz dokumentacją można pobrać ze strony portalu: Do pobrania → Schematy.

24.01.2014
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że dostępne są do pobrania wraz z dokumentacją nowe wersje specyfikacji XML dla podmiotów w zakresie elektronicznej obsługi deklaracji dla podatku akcyzowego.
Zawsze aktualne wersje specyfikacji wraz dokumentacją można pobrać ze strony portalu: Do pobrania → Schematy.