Całodobowe Centrum Help–Desk e-Zefir dla podmiotów zewnętrznych

Dane kontaktowe:

 • Nr. telefonu infolinii:33–483–20–55
 • Nr. faksu:33–483–20–55
 • Adres e-mail:e-zefir@helpdesk.mofnet.gov.pl
 • Adres:

  Izba Celna w Katowicach,
  Wydział Wsparcia Systemów Centralnych HELP DESK,
  ul. Bielska 47a, 43-400 Cieszyn.

Przed zadaniem pytania do Help-Desku prosimy o zapoznanie się z „FAQ”

Moduł Komunikacji Elektronicznej Systemu ZEFIR z Podatnikami — e-Zefir

Aktualności, informacje …

Witamy

Witamy na stronie systemu e-Zefir pozwalającego komunikować się podatnikom podatku akcyzowego i podatku od gier z Urzędem Celnym drogą elektroniczną za pomocą Internetu.

Informacje o systemie e-Zefir:

System e-Zefir dostępny jest dla podatników od dnia 01.10.2011 r., wszelkie aktualności o systemie i zmianach zachodzących w jego funkcjonowaniu będą dostępne na tym serwisie informacyjnym. Pytania odnośnie systemu prosimy kierować do Help-Desku.

Dostępność systemu, komunikaty:

Usługa działa poprawnie.

Komunikaty dla Przedsiębiorców / Podatników:

04.03.2015
Szanowni Państwo,
Mamy przyjemność poinformować Państwa o nowej wersji aplikacji Sofa w wersji 1.1.53 (moduł od deklaracji AKC-WW, AKC-WG, AKC-EN, Opłaty paliwowej, P-KOP oraz deklaracji od podatku od gier).
Aplikacja znajduje się do pobrania ze strony https://e-clo.pl/ZEFIR/eZefir/doc/app/Sofa_Setup_BETA_v.1.1.53.zip.
Przed zainstalowaniem nowszej wersji proszę o odinstalowanie wcześniej zainstalowanych wersji).
Co nowego?
- aktualizacja słownika dla opłaty paliwowej na rok 2015.

W przypadku zauważonych przez Państwa niedoskonałości w działaniu proszę o zgłoszenie ich w e-mailu zwrotnym na adres: izfw@kra.mofnet.gov.pl

02.02.2015
Kupiłeś samochód w kraju Unii Europejskiej załatw formalności w E-URZĘDZIE bez wychodzenia z domu.
Szanowni Państwo, uprzejmie prosimy o zapoznanie się z broszurą informacyjną opisującą poszczególne kroki od wysłania w formie elektronicznej deklaracji AKCU po moment pobrania Elektronicznego potwierdzenia zapłaty akcyzy stanowiącego podstawę do zarejestrowania samochodu osobowego na terytorium kraju bez wychodzenia z domu - Broszura informacyjna.

14.01.2015
Szanowni Państwo,
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się informacjami zawartymi w broszurze informacyjnej dot. szczegółowych informacji odnośnie zasad składania deklaracji dla podatku akcyzowego podpisywanych przychodem składanych w 2015 roku - Instrukcja składania deklaracji podpisywanych przychodem w 2015 roku.

31.12.2014
Szanowni Państwo,
Przy pobraniu Elektronicznego Potwierdzenia Zapłaty Akcyzy proszę pamiętać, że: numer VIN ma 17-cie znaków i nie zawiera liter: "I", "O", "Q" oraz znaków specjalnych tj. myślnik, gwiazdka (*).
Podstawa prawna: § 5 Załącznika nr 9 do Obwieszczenia Ministra Transportu z dnia 7 września 2007 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2007 r. Nr 186 poz. 1322).

18.12.2014
Szanowni Państwo,
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się informacjami zawartymi w broszurze informacyjnej dot. najczęściej zadawanych pytań przez podatników dot. elektronicznych potwierdzeń zapłaty akcyzy od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo - Broszura informacyjna.

08.12.2014
Szanowni Państwo,
Mamy przyjemność poinformować Państwa, że od 9 grudnia br. możliwe będzie uzyskanie bezpośrednio ze strony internetowej elektronicznego potwierdzenia zapłaty akcyzy od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo.
Dokument taki stanowi podstawę do rejestracji pojazdu zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Nowa usługa będzie dostępna dla każdego, na stronie internetowej https://www.e-clo.pl/ZEFIR/ezefir/app/CheckCar.
Wchodząc na tę stronę zainteresowana osoba może w prosty sposób wygenerować plik potwierdzenia w formacie PDF, a następnie – w zależności od potrzeby – plik ten pobrać lub dodatkowo wydrukować. Wystarczy jedynie wpisać numeru VIN pojazdu lub numeru UPO złożonej elektronicznie deklaracji AKC-U.
Pobrane/wydrukowane potwierdzenie będzie stanowiło podstawę do zarejestrowania samochodu osobowego na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
Warunkiem skorzystania z powyższego udogodnienia jest dokonanie zapłaty podatku akcyzowego w pełnej kwocie wynikającej z deklaracji AKC-U.
Więcej informacji dot. Elektronicznego Potwierdzenia Zapłaty Akcyzy na stronie e-Zefir znajduje się w broszurze informacyjnej - Broszura informacyjna.

Nowy wzór potwierdzenia został określony w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 listopada 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty (Dz.U. z 2014r. poz. 1676) - Nowy wzór dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy.

30.12.2013
Szanowni Państwo,
W związku z przygotowaniem ułatwień dla podatników polegających na możliwości składania deklaracji dla podatku akcyzowego w formie elektronicznej przy wykorzystaniu danych autoryzujących poprzez przychód z zeznania rocznego, tak jak przy składaniu zeznań rocznych np. PIT-37, informujemy, iż od dnia 1 stycznia 2014 r. podatnik będący osobą fizyczną będzie mógł złożyć w formie elektronicznej deklaracje akcyzowe tj. AKC-U, AKC-EN, AKC-ST/STn, AKC-P, AKC-PA, AKC-WG, AKC-WW, AKC-4/4zo, INF-A, INF-B, INF-C, INF-D, INF-F, INF-I, INF-J, INF-K oraz ZPNW bez posiadania certyfikatu podpisu elektronicznego kwalifikowanego.
Szczegółowa informacja odnośnie zasad składania deklaracji dla podatku akcyzowego podpisywanych przychodem składanych w 2015 roku - Instrukcja składania deklaracji podpisywanych przychodem w 2015 roku.

Informacje o zmianach:

19.02.2014
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że dostępne są do pobrania wraz z dokumentacją zaktualizowane wersje specyfikacji XML dla podmiotów w zakresie elektronicznej obsługi deklaracji dla podatku akcyzowego.
  Specyfikacje XML:
  1. AKCBASE-XML-SPEC_v3r3_20140204 - Specyfikacja bazowa dla obsługi deklaracji akcyzowych, od gier oraz wydobycia kopalin,
  2. AKCWG-XML-SPEC_v2r0_20140204 - Specyfikacja AKCWG dla obsługi deklaracji dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów gazowych,
Zawsze aktualne wersje specyfikacji wraz dokumentacją można pobrać ze strony portalu: Do pobrania › Schematy.